PDF Drukuj Email

Pielęgnacja psich pazurów

Pielęgnacja psich pazurów

Psi pazur najlepiej skracać specjalnym obcinaczem przeznaczonym dla czworonogów. Zwykłe nożyczki nie nadają się do tego zabiegu, gdyż trudno nimi dokonać jednorazowego, dokładnego cięcia, ostrza często zsuwają się z pazurów, a nożyczki mogą nawet miażdżyć psie paznokcie. Gilotynka nie powinna być tępa, ponieważ niestarannie będzie ciąć tylko szarpać pazury. Obcinacze różnej wielkości są dostępne w sklepach zoologicznych, zazwyczaj kosztują ok. kilkunastu złotych, renomowanych firm są zwykle droższe.

Prawidłowe przycinanie pazurów

Każdy psi pazur posiada nerw umiejscowiony w płytce rogowej. Jego przecięcie powoduje ból i często krwotoki. Ważne jest, aby zachować ostrożność i nie popełniać takich błędów. U psów, które mają jasne lub przezroczyste pazury nerwy są widoczne, ponieważ są różowo zabarwione. Obcinamy tylko przezroczystą część, gdzie nie sięga rdzeń. Psy o czarnych pazurach nie posiadają widocznych nerwów, dlatego należy przycinać je delikatnie i z wyczuciem. Jednym ze sposobów jest obcinanie pazurów leżącemu psu. Gdy łapy nie są zbyt mocno owłosione to od spodu widać nerwy. W rosnących pazurach, które nie były przycinane rdzeń wydłuża się, a pazur po przycięciu pozostaje coraz dłuższy, dlatego nie należy zaniedbywać pielęgnacji. Pierwszego obcinania pazurków dokonuje hodowca u szczeniaków, aby nie raniły brzucha matki podczas karmienia. Jeżeli pies ma możliwość chodzenia po twardym podłożu obcinanie nie jest kłopotliwe i częste. Lata hodowli doprowadziły do powstania ras o podwójnych wilczych pazurach, tzw. ostrogach. Posiadają je np. owczarki francuskie briardy i beaucerony. Ostrogi stanowią cechę charakterystyczną i pazury należy pozostawić. Trzeba często je kontrolować i skracać, aby nie zadawały psu bólu. Niektóre psy mają usuwane wilcze pazury w szczenięctwie, co zapobiega ich przerastaniu czy naderwaniu. U reszty starannie dbamy o to, żeby nie wbijały się one w skórę i regularnie przycinamy. Wszystkie pazury mają tendencje do skręcania się, zawijania i wyginania na boki. Nieprzycięte mogą utrudniać chodzenie i prowadzić nawet do deformowania się palców. Przyczynia się to do zniekształcenia łap i kalectwa. Wzorce ras wymagają, by kształt łap był odpowiedni. Umiejętne przycięcia pazurów może poprawić wygląd nie całkiem idealnej łapy i nadać jej cech wymaganych. Rozdwajanie się, łamanie i pękanie pazurów mogą wskazywać na niedobór witamin lub nieodpowiednią dietę, dlatego co jakiś czas sprawdzamy ich stan.

Recenzje użytkowników

Brak recenzji użytkowników dla tej pozycji.

By wstawić recenzję zarejsetruj się lub zaloguj się
 
 
 
 

Copyright (c) 2010-2011 by ZooPortal.pl .Wszystkie prawa zastrzeżone.
Masz pytania napisz do nas info@zooportal.pl

www.B2Bnetwork.pl - Testowanie oprogramowania , Automatyzacja testów , Szkolenia i warsztaty z testowania , Szkolenie Selenium

Wyszukiwarka ofert pracy